Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł
Wybierz język:

Dofinansowanie dla Cersanit na nowe technologie

26.10.2021

\"\"

\"\"\"\"\"\"\"\"

 

Lider branży ceramiki sanitarnej oraz płytek ceramicznych, Cersanit SA otrzymał dofinansowanie do innowacyjnego projektu opracowania nowej generacji płytek ceramicznych wykorzystujących odpady ceramiczne  oraz niewymagających kleju do montażu. Dofinansowanie w wysokości ponad 58 milionów złotych zostało przyznane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014- 2020 działanie 1.1/poddziałanie 1.1.1.

Współpracując z Wydziałem Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, firma chce w następnych latach wprowadzić do swojego portfolio dwuwarstwowe płytki wytworzone częściowo z przetworzonych odpadów ceramicznych. Nowatorski produkt ma bazować na wsuwających się w siebie zamkach montażowych, oferując tym samym sposób na znaczne skrócenie czasu prac montażowych oraz wyeliminowanie klejów. W konsekwencji powstanie nowoczesna oraz ekologiczna alternatywa do tradycyjnych płytek ceramicznych. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

Odpowiedzialność ekologiczna odgrywa ważną rolę w działalności Cersanit S.A., dlatego firma stale dąży do tworzenia kolejnych technologii redukujących negatywny wpływ człowieka na środowisko. Projekt związany z opracowaniem nowej generacji płytek ceramicznych o ulepszonych właściwościach użytkowych oraz z wykorzystaniem surowców wtórnych ma odbyć się w trzech etapach i trwać do 2023 roku. Efektem prac mają być płytki ceramiczne przeznaczone do bezklejowego montażu – w tym także płyty wielkoformatowe o niespotykanej na rynku grubości. Cała koncepcja opiera się na wykorzystaniu dwóch połączonych ze sobą warstw – wierzchniej, składającej się z tradycyjnej płytki z motywem dekoracyjnym oraz spodniej, w której zaimplementowany zostanie specjalny system montażowy umożliwiający bezinwazyjne łączenie kolejnych elementów. Projekt powstaje przy współpracy z Politechniką Warszawską, która ma być odpowiedzialna za m.in. przygotowanie prototypu finalnego produktu oraz wsparcie w procesie projektowania instalacji pilotażowej.

Ekologiczne zalety nowej technologii

Jednym z najważniejszych aspektów innowacyjnej, dwuwarstwowej technologii wytwarzania oraz montażu płytek ceramicznych jest aspekt ekologiczny. Warstwa wierzchnia końcowego produktu ma być płytką o niespotykanej na rynku grubości (od zaledwie 3 mm). Sprawi to, że w procesie produkcji znacząco ograniczone zostanie zużycie gazu i energii elektrycznej, tym samym redukując emisję dwutlenku węgla do atmosfery. W ramach projektu ma również zostać zbadana możliwość stworzenia warstwy spodniej przy użyciu odpadów z produkcji ceramicznej takich jak wyrzucane wcześniej wadliwe płytki po wypaleniu czy pyły wytworzone w procesie rektyfikacji. Wyprodukowana przy ich użyciu masa ma w maksymalny sposób wykorzystywać dostępne w zakładach odpady, jednocześnie zachowując wyjątkową wytrzymałość. Ułatwienie aplikacji poprzez pominięcie kleju oraz zastosowanie zintegrowanego zamka dodatkowo zniweluje produkcję odpadów w samym czasie trwania remontu.

Przewagi systemu bezklejowego

Obok aspektu ekologicznego, nowa technologia rozwijana przez Cersanit SA ma również wiele innych niezwykle funkcjonalnych cech, które wpłyną na komfort montażu i sprawią, że otrzymany produkt będzie można bez problemu i w prosty sposób aplikować samemu, pomijając tym samym stale rosnące koszty związane z wynajęciem usługi fachowców od prac wykończeniowych lub alternatywnie znacząco skrócić czas potrzebny na zainstalowanie podłogi przez montażystów – spadek według obliczeń może wynieść nawet do 90% w porównaniu do tradycyjnie montowanych powierzchni. Cechą wyróżniającą projekt ma być także rozmiar produktu wpisujący się w popularne trendy obserwowane na rynku – maksymalny format planowany jest nawet do 160 x 320 cm.

Wartość projektu: 142 696 571,04 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 58 036 132,30 PLN
Czas trwania projektu: 01.07.2021 - 31.11.2023

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój.  Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Szybka Ścieżka.

www.mapadotacji.gov.pl

Gdzie kupić nasze produkty